ČASOPIS HISTORICKÉHO SPOLKU SCHWARZENBERG
ÚVOD  |  ARCHIV  |  AUTOŘI  |  ČLÁNKY  |  KONTAKT  |  O NÁS  |  ODKAZY
...
.
[ zpět ]

Z historie města
ČESKOKRUMLOVSKÉ RECHLE

Mezi naše technické památky patří v jižních Čechách dva kryté mosty v Českém Krumlově a v Lenoře. Ten českokrumlovský je nejen krytý, ale i ze stran bedněný a v lidové mluvě se mu říkalo Horní rechle. Ve městě totiž ještě bývaly Dolní rechle přes Vltavu u zdejšího schwarzenberského pivovaru a tento most po stavbě sloužil zprvu jako jez na řece s propustí pro plavení dřeva. Bohužel se nedochoval a tak zůstal jen v podobě dnešních rechlí ten druhý, který je z roku 1798 a postavili ho šikmo přes Vltavu při jižním okraji města - směrem k Větřní, dnes Nové Spolí a jeho součástí je jez. Na most je vstup krytou dlážděnou chodbou, střecha mostu i chodby jsou kryty šindelem, most sloužil spolehlivě jen pěším. Konstrukce mostu je ze silnějších trámů a je z obou stran obedněn a protože není výhled ven, zdá se být delší, než je ve skutečnosti, měří celkem zhruba 100 m a je dokladem kvalitní tesařské práce z konce 18. století po nedávné rekonstrukci.

V dějinách jihočeské plavby dříví obzvláště po Vltavě má svoje místo město Český Krumlov. Je doloženo, že v roce 1596 je v privilegiu Petra Voka z Rožmberka stanoveno, že městu uděluje svobodné právo na plavení dřeva s podmínkou, že si Krumlov na vlastní náklady postaví rechle k zachycení splavovaného dřeva a bude povinno je řádně udržovat. Takové rechle skutečně Krumlovští postavili v letech 1596 - 1598. Uvádí se, že byly zprvu patrně bez krytého mostu, již s mostem zde byly staré městské rechle v letech 1660 - 1790 a od již zmíněného roku 1798 již zde byly rechle nové v současné podobě.

Český Krumlov má jednu z mála známých technických památek značného významu, nejen zajímavou svým řešením, ale i hezkou na pohled, kte rou obdivují zejména vodáci splouvající Vltavu.

Jiří Neumann

[nahoru]

Content Copyright © 1990 - 2015 Historický spolek Schwarzenberg v Českých Budějovicích
Design and Code Copyright © 2000 - 2015

Sponzoruje EMGrafika s.r.o.